טיפול בפחדים

פחדים מובילים אנשים להימנע מהחיים.הגענו לחיים כדי לחיות וכל מה שאנו עושים זה להימנע מלחיות. ככה אומרים רבים מהאנשים שמגיעים אלי.

מה עושים בתהליך הטיפולי? מגלים ומדייקים את מהות הפחד בתת מודע. זהו שלב האבחון ,אך גם הטיפול נעשה דרך התת-מודע, המודע והגוף.

סוגי פחדים:פחד נהיגה, פחד טיסה, פחד מפני בחינות, טראומה, התקפי פניקה, נדודי שינה, מתח נפשי, משברים, מכאובי גוף, לחץ נפשי ועוד.

ע"פ ויקיפדיה: פחד הוא תחושה רגשית ופיזיולוגית לא נעימה, הקיימת לעתים אצל בני אדם ובעלי חיים, הנגרמת כתוצאה מחשיפה לגירוי חיצוני מסוכן או מאיים (פיזית או מנטלית). למשל, פחד למראה חיה מסוכנת.
ככל שהגירוי החיצוני הוא בלתי צפוי וגדול יותר – תחושת הפחד חזקה יותר.

 

בנות מבצעות תרגיל מוח מרגיע

פחד מזהיר ופחד מגביל

לפחד תפקיד מרכזי בשרידותו של האדם או בעל החיים, והוא משמש כאמצעי להרחקתו מהסכנה הנשקפת לחייו, ואף מהווה גורם המונע להיכנס מלכתחילה למצבים מסוכנים. כלומר : פחד מזהיר אותנו מפני סכנה .

עם זאת, פחד יכול להגביל את תפקודו של האדם ואת מרחב העשייה והפעילות שלו ופה הטיפול נכנס לתמונה.

אנשים מגיעים אלי עם תחושה שהפחד מנהל את חייהם באופן בו הם חיים בהימנעות מפעולות נורמטיביות,יום-יומיות.

העניין שהפחד לא נשאר רק בהיבט הרגשי אלא מביע את עצמו בהיבט הפיזי. הפחד גורם להעלאת הורמון האדרנלין ומביא לתופעות אופייניות כמו הרחבת האישונים ( עיניים קפואות ובוהות ), הזעת יתר בידיים ובגוף, הגברת קצב פעימות הלב, צמרמורת, העלאת לחץ הדם והרחבת כלי הדם אל השרירים כל זאת כדי להכין את מערכות הגוף להתמודדות פיזית אפשרית עם האיום או הסכנה. פעמים רבות כשאדם חש תופעות אלו הוא חושב שעוד רגע חייו מסתיימים ולעיתים קרובות ,לפחות בפעם הראשונה, הוא מגיע למיון ושם בבדיקה ראשונית ותשאול מבינים שהמדובר פה בפחד או בחרדה. באופן כללי, פחד נוצר מגורם ידוע וזו תגובה לסיטואציה כלשהי. חרדה לעומת זאת, לרוב אינה קשורה ספציפית לאירוע זה או אחר אלא יש פה סדרה של מצבים שהביאו ליצירת חרדה.

תגובות התנהגותיות לתחושת הפחד, דומות לתגובה לחרדה ,הן בריחה מאזור הסכנה, החזרת מלחמה, או קיפאון ושיתוק במטרה להסתוות, כאשר שתי האופציות הקודמות אינן אפשריות.

לדוגמא : הגיע אלי בחור גבוה ומרשים אשר עבר טסט וכבר נהג אך בשל תאונה קטנה בכביש נכנס לפחדים והפסיק לנהוג . הוא הגיע אלי למספר פגישות וכיום הוא נוהג בלי שום בעיה . הטיפול התמקד בתאונה שנראית לכאורה קטנה ולא פגעה באף אדם ובכל זאת, אותו בחור הבין את גודל האחריות הטמונה בנהיגה וחשש להחזיק ההגה בידיו. במגוון השיטות שברשותי עזרתי לו לשחרר את המתח מהפחד. איזה תענוג זה לראות אדם שמצליח להתגבר על הפחד ולחיות את חייו בהנאה ובהגשמה.

יש פתרון לפחד

גוף האדם, הכולל בתוכו גוף ונפש, מתעתע בנו ובשיטת מוח אחד אנו מקבלים הזדמנות לשוחח איתו, להתייחס אליו, לשחרר את המתח על הבעיה וכך לעשות שינוי של שישיפיע על כל חיינו הלאה.בשיטה זו מקבלים משמימות לביצוע בבית ובכל מקום אחר לצורך שחרור המתח וכך כל אחד יכול לסמוך על עצמו ולבצע בעת הצורך תרגילים שנועדו להרגיע ולפיג את הכאבים והפחדים.

השארת תגובה